Chcem byť FOTOGRAFKA

Mnohé z vás sa už možno zamýšľali nad tým, že si z fotografie, ako svojho hobby urobia aj svoj biznis. Mnohým sa táto predstava zdá priam ideálna. „Beriem iba zákazky ktoré chcem, robím to, čo ma baví, kedy chcem a kde chcem, som pánom svojho času a konečne ma niekto ohodnotí za moju kreativitu.“

Toto sú iba niektoré predstavy, ktoré sú však príliš zjednodušené a povrchné. A zvyčajne nekončia dobre.

Podnikanie v oblasti fotografovania je skvelá a vzrušujúca vec. Je však veľmi dôležité mať to premyslené a naplánované. Pravdou je, že veľa ľudí sa chce živiť fotením. Mnohé začínajúce fotografky to vzdajú veľmi skoro. Neuvedomujú si, že nejde iba o hobby, ale o biznis. Pokiaľ chcete byť medzi tými čo uspejú, je potrebné mať správny marketing a robiť správne podnikateľské rozhodnutia.

Na čo si dať pozor, alebo prečo mnohé neuspejú :

  1. O vašom úspechu rozhoduje nie len kvalitná práca, ale aj to, aká ste podnikateľka. Poznám množstvo talentovaných a ich práca je úžasná, potom poznám aj také, ktoré sú veľmi slabé vo fotografovaní, ale sú skvelé podnikateľky. Hádajte, komu sa darí lepšie.
  2. Začínajúci podnikateľ strávi fotografovaním iba 20 – 30 % času. Zvyšný čas musí investovať do vytvárania web stránky, budovaniu sociálnych sietí, zaoberať sa právnou stránkou. Možno to znie jednoducho, ale ten, kto nemá v tejto oblasti žiadne skúsenosti, je to objavovanie nepoznaného úplne nového sveta. Začínajúca fotografka sa musí ďalej zamerať na reklamu, propagovanie, vizitky, ako mať nastavenú zmluvu, ako bude vyzerať stretnutie s klientom a mnohé iné veci.
  3. Ďalší moment prichádza vtedy, keď sa snažia všetkým vyhovieť, len aby mali zákazníka. Tu sa často začínajúce zľaknú a dostávajú strach ako sa uživiť. Spustí sa na nich lavína, pretože začínajú pracovať pod cenu, zoberú všetky zákazky a nedokážu odhadnúť koľko im tá práca reálne zaberie. Peniaze neprichádzajú, pretože sa zaoberajú nezmyselne platenými zákazkami. Takto sa nemôžu sústrediť na tie väčšie a slušne platené.
  4. Fotografi pracujú, keď sa iní bavia. Večierky, svadby, podujatia, plesy, stužkové. Je to zvyčajne večer, víkendy, sviatky. Ale dá sa to aj inak 🙂 Napríklad rodinné ateliéry, či portrétové fotenie, kde sa mamičky s deťmi chodia fotiť zvyčajne v doobedných hodinách.

Ale to sme už načrtli do mínusov v tomto biznise. Vždy je dobré poznať plusy aj mínusy.

Chcete vedieť tajomstvo? Takmer každé skutočne úspešné podnikanie je výsledkom dvoch faktorov. Prvým sú hodiny tvrdej práce a druhým štipka šťastia, ktorá vás odlíši od ostatných. Šťastie si nemôžete naplánovať, príde kedy samé chce. Môžete sa len svedomito pripravovať, aby vás šťastie nezastihlo nepripravených.

Vďaka spolupráci s tými najlepšími, vieme o tomto biznise všetko.

Preto sme sa rozhodli na základe množstva vašich mailov a dotazov pripraviť Klub Fofografka, kde sa môžete poradiť, hľadať podporu, odpovede na svoje otázky. A nie len to. Spúšťame sekciu, kde nájdete dopyty, nové kontakty, zákazky, ponuky spolupráce.

Toto celé spúšťame 15.8.2019.

Prihlásiť sa môžete už teraz na bonfire@bonfire.sk s 30 % zľavou členského poplatku.